Fixture List


< 2018 >

February
Thursday 1st Annual General Meeting Upminster Golf Club
Friday 23rd ESSEX MATCHPLAY CHAMPIONSHIP/ALLAN LOCKWOOD TROPHY Knockout Begins
March
Sunday 4th County Squad Match at home to Chelmsford Thornton Cup (SE County League )
Sunday 18th Thornton Cup - Preliminary Rd
Sunday 25th County Squad Match at home to Cambridgeshire (County Friendlies) Stoke by Nayland
LF Wood - Preliminary Rd
April
Thursday 5th County Squad Match at home to Professionals (County V Professionals) Frinton
Sunday 8th Thornton Cup - Rd 1
Saturday 14th KEATING TROPHY QUALIFIER Frinton
Sunday 15th LF Wood - Rd 1
Friday 20th Seniors Team & John Day Trophy - Rd 1
Saturday 21st Keating Trophy Finals Frinton
Sunday 22nd Keating Trophy Finals Frinton
Saturday 28th Youth Shield - League Match
County Squad Match away to Kent (County Friendlies) SHEERNESS
Sunday 29th Norman Plum Trophy - Rd 1
May
Sunday 6th Thornton Cup - Rd 2
Thornton Cup Plate - Rd 1
Friday 11th Seniors Team & John Day Trophy - Rd 2
Saturday 12th Youth Shield - League Match
Sunday 13th County Squad Match at home to BB&O (SE County League ) CHELMSFORD
Saturday 19th County Squad Match away to E.C. FOURSOMES (County Foursomes) SEACROFT GC
Sunday 20th LF Wood - Rd 2
LF Wood Plate - Rd1
Friday 25th SIR MICHAEL BONALLACK TROPHY & COLTS CHAMPIONSHIP Thorpe Hall
Saturday 26th Youth Shield - League Match
Sunday 27th Norman Plum Trophy - Rd 2
County Squad Match away to MIDDLESEX (SE County League ) NORTHWOOD
Thursday 31st SE Schools Championship Bury St Edmunds GC
THE FALDO WEDGE Canons Brook
June
Friday 1st SE Schools Championship Bury St Edmunds GC
Sunday 3rd Thornton Cup - Rd 3
Thornton Cup Plate - Rd 2
Saturday 9th ESSEX AMATEUR CHAMPIONSHIP Day 1 Upminster
Sunday 10th ESSEX AMATEUR CHAMPIONSHIP Day 2 Upminster
Friday 15th Seniors Team & John Day Trophy - Rd 3
Saturday 16th Youth Shield - League Match
Tuesday 19th VETERANS TROPHIES Woolston Manor
Sunday 24th Norman Plum Trophy - Rd 3
LF Wood - Rd 3
LF Wood Plate - Rd 2
Wednesday 27th HERBERT BISHOP VASE Colne Valley
Saturday 30th Youth Shield - League Match
July
Sunday 1st County Squad Match at home to HERTFORDSHIRE (SE County League )
Thursday 5th ESSEX SENIORS CHAMPIONSHIP DAY 1 Bentley
Friday 6th ESSEX SENIORS CHAMPIONSHIP DAY 2 Bentley
Sunday 8th Thornton Cup Plate - Quarter Finals
Thornton Cup - Quarter Finals
Friday 13th Seniors Team & John Day Trophy - ¼ Finals
Saturday 14th Youth Shield - League Match
County Squad Match away to 6 MAN TEAM (County 6 Man Team) ORSETT
Sunday 15th LF Wood Plate - Quarter Finals
LF Wood - Quarter Finals
Thursday 19th CLIFFORDS TROPHY Stock Brook Manor
Thursday 26th U12 Championship / Brian Fuller Trophy Braxted Park
Sunday 29th Norman Plum Trophy - ¼ Finals
August
Wednesday 1st ESSEX BOYS CHAMPIONSHIP Rochford Hundred
Saturday 4th Youth Shield - ¼ Finals
Wednesday 8th Boys Foursomes Championship Gosfield
Sunday 12th LF Wood Plate - Semi Finals
LF Wood - Semi Finals
Tuesday 14th U14 Championship & Fred Stillwell Trophy Maylands
Wednesday 15th Seniors Team Championship - ½ Finals
Sunday 19th Thornton Cup - Semi Finals
Norman Plum Trophy - ½ Finals
Thornton Cup Plate - Semi Finals
Wednesday 22nd John Day Trophy Semi Finals
Saturday 25th Youth Shield - ½ Finals
September
Sunday 2nd LF Wood - Final
County Squad Match away to BEDFORDSHIRE (SE County League ) MILLBROOK
Wednesday 5th Seniors Team Championship - Final
Friday 7th ROMFORD TROPHY Romford
Sunday 9th Thornton Cup - Final
Wednesday 12th John Day Trophy Final
Saturday 15th UPMINSTER TROPHY / BOWL Upminster
Sunday 16th Youth Shield - Finals
Norman Plum Trophy - Final
Sunday 23rd ESSEX FOURSOMES CHAMPIONSHIP Brentwood
Sunday 30th MULLIS TROPHY Ballards Gore
October
Sunday 7th County Squad Match away to LEAGUE FINAL (SE County League ) BB&O
LF Wood Plate - Final
Thornton Cup Plate - Final