More

Essex Golf Union

Woodford GC Brentwood GC Thorndon Park GC Colne Valley Frinton GC Rochford Hundred Braintree Gosfield Lake Thorpe Hall Canons Brook The Warren Three Rivers

HERBERT BISHOP VASE

Thursday 25th June 2015, White Tees, Abridge

(3/4 handicap allowance)

View Statistics for this Competition

TeamNett Results
1stAlexander Woodward BOYCE HILL (-1) & Christopher Sexton BOYCE HILL (11) 40
2ndAdam O'Connor CANONS BROOK (2) & Steve Cox CANONS BROOK (9) 38
3rdRob Davies BRAINTREE (0) & Kevin Smith BRAINTREE (8) 37
4thJulian Lamb STOKE-BY-NAYLAND (5) & Adrian Bullock STOKE-BY-NAYLAND (15) 36
5thAndy Simmonds CRONDON PARK (14) & Paul Cranwell CRONDON PARK (10) 35
6thSue Cable BASILDON (8) & Alan Cable BASILDON (11) 35
7thAllan Brett ABRIDGE (17) & Austin Posner ABRIDGE (12) 35
8thNigel Howchin FORRESTER PARK (11) & Paul Messenger FORRESTER PARK (14) 34
9thBob Latchford THE NOTLEYS (13) & Adam Painter THE NOTLEYS (15) 34
10thSteve Durman CHINGFORD (5) & Terry Rymer CHINGFORD (4) 34
11thJulie Ruscoe COLCHESTER (10) & John M Williams COLCHESTER (11) 34
12thRichard Mead MARDYKE VALLEY (5) & Colin Singleton MARDYKE VALLEY (9) 33
13thMichael Moore WEST ESSEX (9) & James Levick WEST ESSEX (4) 33
14thDavid Gilbert CLACTON (3) & Steven Scott CLACTON (9) 33
15thViv Locke MALDON (9) & Jim Culleton MALDON (13) 33
16thKeith Lewis BURNHAM-ON-CROUCH (13) & David Frost BURNHAM-ON-CROUCH (10) 33
17thPaddy Hanvey PLAYGOLF COLCHESTER (7) & Alister Bailey PLAYGOLF COLCHESTER (8) 32
18thDarren Reeves COLNE VALLEY (8) & Paul Davies COLNE VALLEY (3) 32
19thGraeme F Harvey CHANNELS (13) & Nick McEvoy CHANNELS (5) 32
20thGus Hales HARWICH & DOVERCOURT (9) & Keith Feaviour HARWICH & DOVERCOURT (14) 31
21stJames Fuller THORNDON PARK (0) & Paul Meyer THORNDON PARK (14) 31
22ndTerry Chisholm WOODFORD (9) & Stephen Bland WOODFORD (12) 31
23rdGerry O'Hare STAPLEFORD ABBOTTS (13) & Graham Lock STAPLEFORD ABBOTTS (12) 31
24thLes Cutbush CHELMSFORD (8) & Alan Walker CHELMSFORD (11) 30
25thKenneth Swallow THORPE HALL (15) & Gurmit Chana THORPE HALL (8) 30
26thRoger Hyman (Captain) FIVE LAKES (15) & Ian Kirkman (Sec) FIVE LAKES (15) 30
27thDavid Claxton BENTON HALL (14) & Jeff Marshall BENTON HALL (11) 30
28thNed Pullin WARLEY PARK (9) & Peter Clayden WARLEY PARK (11) 29
29thGeorge Francis HARTSWOOD (12) & John Underwood HARTSWOOD (6) 29
30thJohn Blackmore THE BURSTEAD (14) & Paul Benson THE BURSTEAD (14) 29
31stPat Shannon EPPING (9) & Tony Bevan EPPING (11) 29
32ndMatthew Brent Smith WANSTEAD (8) & Bob Ward WANSTEAD (11) 29
33rdDarren Morris ROCHFORD HUNDRED (5) & Steve Farrell ROCHFORD HUNDRED (11) 29
34thBilly Jamieson LANGDON HILLS (11) & Keith Thompson LANGDON HILLS (12) 28
35thPeter Crump UPMINSTER (11) & Mick Brotzel UPMINSTER (12) 28
36thDavid K Cope HAINAULT FOREST (5) & Dennis Wake HAINAULT FOREST (8) 27
37thMartin Corck THE WARREN (14) & Robert Hanlon THE WARREN (9) 27
38thDavid Ash THE RAYLEIGH CLUB (8) & Graham Levett THE RAYLEIGH CLUB (11) 26
39thRichard Glasby STOCK BROOK MANOR (14) & John Shade STOCK BROOK MANOR (14) 25
40thPaul Eley SOUTHEND (13) & Niven Dimmer SOUTHEND (17) 22


Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.